बिहिबार, चैत्र १६, २०७९

मानव सभ्यताको बृद्धिमा कृषि प्रमुख कुञ्ञी विकास हो

कृषि को इतिहास हजारौं वर्ष पहिले शुरु भयो । लगभग १२,००० वर्ष पहिले, हाम्रा शिकारी — पुर्खाहरुले खेतीपाती लागि हात प्रयोग गर्न थाले । पहिले, तिनीहरुले मटर, दाल र जौ, बाख्रा र जंगली गोरुलाई जस्तै जंगली वन्यजन्तुहरु जंगली वन फसलहरु उत्पादन गरे । अर्को शब्दमा खेतीपाती धेरै अघिदेखि पितृ मानवहरुको एक समूह द्वारा शुरु गरिएको थियो भनेर विश्वास गरिएको थियो ।

कृषि भनेको बोटबिरुवा र पशुपालन गर्ने विज्ञान र कला हो । आसीन मानव सभ्यताको बृद्धिमा कृषि प्रमुख कुञ्ञी विकास हो, जहाँबाट पाल्तु जनावरहरुको खेतीपातीहरुले खाद्यान्न बचत बसाउँदछन् जसले मानिसहरुलाई शहरहरुमा बस्न मद्दत गर्दछ । “कृषि केवल खाद्यान्न आपूर्तिका लागि नभई कपडा, चिनी, जुट, तरकारी, तेल र सुर्तिजन्य उद्योगहरुका लागि कच्चा मालको प्रावधानका लागि पनि महत्वपूर्ण छ । कृषि मानिसका लागि पेसा मात्र नभई जीवनको मार्ग पनि हो । विश्वका अधिकाशं भन्सार र संस्कृतिहरु कृषि वरपर घुम्छन् । वर्तमानमा कृषिलाई दुई अलग प्रकारमा विभाजन गरिएको छ, जसमा औध्योगिक कृषि र निर्वाह कृषि ।
औध्योगिक कृषि भनेको फसल र जनावरहरुको बृहत्तर उत्पादन हो, अक्सर बालीमा रासायनिक मल वा नियमितता समावेश हुन्छन् । सहिष्णुता कृषित तब हुन्छ जब किसानहरुले आफनो परिवारको आवश्यकताहरु पूरा गर्न फसल उब्जाउछन् । निर्वाह कृषिमा, कृषि उत्पादन बाँच्नको लागि लक्षित छ र प्रायः थोरै वा थोरै बिना स्थानीय आवश्यकताहरुको लागि हो ।

कृषि महत्वपूर्ण छ किनकि यो जीविकोपार्जनको महत्वपूर्ण स्रोत हो । बढ्दो कृषि उत्पादन र उत्पादकत्वको कारण बढ्दो कृषि बचतले विशेष गरी ग्रामीण क्षेत्रहरुमा सामाजिक कल्याण सुधार गर्दछ । कृषिले दिएको अर्थव्यवस्थाको सम्पूर्ण जीवनमा महत्वपूर्ण भूमिका खेल्छ । कृषि कुनै देशको आर्थिक प्रणालीको मेरुदण्ड हो । खाना र कच्चा माल प्रदान गर्नका साथै कृषिले जनसंख्याको धेरै ठूलो हिस्सालाई राजगारीको अवसर पनि प्रदान गर्दछ । कृषि क्षेत्रले कुनै देशको आर्थिक विकासको प्रक्रियामा रणनीतिक भूमिका खेल्छ ।

यसले उन्नत देशहरुको आर्थिक समृद्धिमा महत्वपूर्ण योगदान पु¥याइसकेको छ र कम विकासमा देशहरुको अर्थिक विकासमा यसको भूमिका अत्यन्त महत्वपूर्ण छ । कृषि क्षेत्रको विकासले कृषकहरुको क्रयशक्ति बढाउने छ र यसले देशको गैर कृषि क्षेत्रको कोठामा सहयोग पु¥याउँछ । यो बढेको उत्पादन को लागी एक बजार एक बजार प्रदान गर्दछ । नेपाल एक कृषि देश हो जुन ६६ प्रतिशत मानिस प्रत्यक्ष खेतीमा संलग्न छन् । खेती स्वाभाविक रुपमै निर्भर छ र बाली प्रायः पशुपालनको साथ एकीकृत छ । नेपाल कृषि जवै विविधताका साथ सम्पन्न छ । चामल, मकै, कोदे,गहुँ, जौ र बकौं भने प्रमुख खाद्य बाली हुन् । नेपालमा कृषि सबैभन्दा महत्वपूर्ण छ किनकि यसले नेपाली जनताको जीविका चलाउन सहयोग पु¥याउँछ । यो उद्योग को कच्चा माल प्रदान गर्दछ र देश मा व्यापार वृद्धि गर्न मद्दत गर्दछ । यसैले, नेपालमा कृषि विकास जनतालाई दैनिक आवश्यकताहरु, निर्यात वृद्धि, आयात कटौती,बेरोजगारीको समस्या समाधान गर्छ ।

विश्व बैंकका अनुसार कृषि बहुसंख्यकका लागि खाना, आय र रोजगारीको मुख्य स्रोत हो । यसले कुल घरेलू उत्पादन जिडिपीको ३३ प्रतिशत प्रदान गर्दछ । पशुपालन खेती पनि दुध, दुग्धजन्य पदार्थ, अण्डा, मासु इत्यादिको उपभोग मार्फत प्रोटीनको महत्वपूर्ण स्रोत हो । यसले कृषकहरुको लागि नगद आम्दानीको महत्वपूर्ण स्रोतको रुपमा कार्य गर्दछ । पशुपालान खेती नेपाल मा एक महत्वपूर्ण कृषि उप — क्षेत्र हो । कृषिले निम्न तरिकाले आर्थिक विकासमा योगदान पु¥याउँछः अर्थशक्तिको गैर कृषि क्षेत्रलाई खाध्यान्न र कच्चा माल प्रदान गरेर, गैर कृषि क्षेत्रहरुमा उत्पादन हुने वस्तुहरुको माग सिर्जना गरेर, ग्रामणी जनताले क्रार्य शक्तिको बलमा, बेच्न मा उनीहरु द्वारा कमाएको वजारयोग्य बचत, गैर कृषि क्षेत्रमा लगानी गर्न सकिने बचत र करको रुपमा लगानीयोग्य बचत प्रदान गरेर, कृषिजन्य वस्तुहरुको निर्यातमार्फत बहुमूल्य विदेशी मुद्रा आर्जन गर्ने र अशिक्षित, पिछडिएकोलाई रोजगारी उपलब्ध गराई । उच्च उत्पादनले बढी आम्दानी गर्न सक्छ, तर नेपाल अझै पनि वर्तमान उत्पादनको साथ स्थानीय जनसंख्यालाई समर्थन गर्ने क्षमताको अभाव छ ।

पशुपालन


पशुपालन मासु, फाइबर, दूध, अण्डा, वा अन्य उत्पादनहरुका लागि हुर्काइएका पशुहरुसँग सम्बन्धित कृषिको शाखा हो । यसले दिन प्रति दिन हेरचाह, छनौट प्रजनन र पशुधनको पालन समाबेश गर्दछ । धेरै जसो पशुपालन शाकाहारी हुन्छन् सुंगुर र कुखुरा बाहेक, जो कि सर्वपक्षी छन् । फार्महरुमा अक्सर फसल र पशु उद्यमहरु थिए जसले उनीहरुको पूरक प्रकृतिलाई समेट्न मद्दत गर्दछन् जस्तै वर्षभर पारिवारिक श्रमको प्रयोग फैलाउने र पशुको फोहोरलाई बालीनाली उद्यमीको रुपमा पोषकको रुपमा पुनर्चक्रण गर्ने ।

आज, खेतहरु बालीनाली र जनावरहरुमा बढी विशेष छन्, र दुबै कम दुबैमा छन् । पशु कृषि पशु उत्पादन र मनोरन्जन उद्देश्य (स्रोत) को लागी पशु प्रजनन को अभ्यास हो । नेपालमा पशुपालन कृषि व्यवसायको साथसाथै मुख्य व्यवसाय हो, किनकि नेपाल कृषि प्रधान देश हो । कुल जनसंख्याको ८० प्रतिशत कृषिमा संलग्न छ । मक्खन, दुध, मासु र ऊन पशुपालनको मुख्य उत्पादन हुन् । पशुपालन खेती किसानका लागि यस्तो लाभदायक खेती हो किनकि उनीहरुले यसबाट ठूलो मात्रामा नाफा प्राप्त गर्छन् । यसले तिनीहरुलाई छालाको निर्यात, मासु र अन्य पशुधन उत्पादनहरु सहित विभिन्न स्रोतहरुबाट रोजगार र काम पनि प्रदान गर्दछ ।

तरकारी खेती

तरकारी खेती मानव उपभमोगका लागि तरकारीको उब्जाउ हो । यो अभ्यास सम्भवतः दस हजार वर्ष भन्दा पहिले संसारका धेरै भागहरुमा शरु भएको थियो, परिवारहरुले आफनै उपभोगका लागि वा स्थानीय रुपमा व्यापारको लागि तरकारी उब्जाउछन् । तरकारी उत्पादनले विकासोन्मुख देशहरुमा ग्रामीण गरीबी र बेरोजगारी घटाउनका लागि आशाजनक आर्थिक अवसर प्रदान गर्दछ र कृषि विविधीकरण रणनीतिको मुख्य अंश हो । तरकारीहरु राम्रो स्वास्थ्यको लागि चाहिने भिटामिन र खनिजहरुको मानिसजातिको सबैभन्दा सस्तो स्रोत हो । हरेक दिन तरकारी खाना स्वस्थ्यको लागि महत्वपूर्ण छ । तिनीहरुले आवश्यक भिटामिन, खनिज, र अन्य पोषकहरु, जस्तै एन्टिआँक्सिडन्टहरु र फाइबर प्रदान गर्दछ । अनुसन्धानले निरन्तर रुपमा देखाउँछन कि आधिक सब्जी खाने व्यक्तिहरुमा क्यानसर र ह्दय रोगहरुको धेरैजसो रोगहरुको सब भन्दा कम जोखिम हुन्छ ।

खोज परिणामहरु वेबबाट चित्रित स्निपेट तरकारीहरु उत्पादक, लाभदायक कृषि अर्थतन्त्रहरुका लागिआर्थिक ईन्जिन पनि हुन् । विस्तारित तरकारी उत्पादनले कृषि अर्थव्यवस्थाका अन्य क्षेत्रहरुको तुलनामा बढी आम्दानी र रोजगारी सिर्जना गर्ने सम्भावना रहेको छ, तर तरकारीहरु कुनै पनि कृषि विकास रणनीतिको एक महत्वपूर्ण तत्ब बनाँछन् । एक तरकारी बगैचा बढ्ने को लाभहरु ।

क) आफनो स्वास्थ्य सुधार । थप ताजा फलपूmल र तरकारीहरु खानु भनेको स्वस्थ रहनको लागि गर्न सक्ने एक महत्वपूर्ण कामहरु हुन् ।
ख) किरानामा पैसा बचत गर्नुहोस् । बगैचा सब्जीको मजा लिने मध्ये एक लाभ भनेको एक कम मासिक खाना बिल हो ,
ग) आउटडोर व्यायाम पाउनुहोस् ।

किसान


किसान भनेको कृषिमा संलग्न व्यक्ति हो,खाना वा कच्चा मालका लागि जीव जीवन्त पार्ने । यो शब्द सामान्यतया ती व्यक्तिहरुलाई लागू हुन्छ जसले खेत बालीहरु, बगैंचा, दाखबारी, कुखुरा वा अन्य जनावरहरु जुटाउने काम गर्दछन् किसानहरु हाम्रो विभिन्न समाजहरुको बाँच्नको लागि महत्वपूर्ण अंश हो किनभने उनीहरु हामीलाई पोषण र कपडाको रुपमा भोजन र फाइबर प्रदान गर्छन् । तिनीहरु प्राकृतिक संसाधनहरुको जिम्मेवार प्रयोग गर्छन् र यी पूरा गर्न दुवै आदिम र धेरै उन्नत प्रविधिहरुको उपयोग गर्छन् ।
गरिबी र बाल कुपोषण कम गर्न नेपालका कृषिलाई सहयोगको ठूलो आवश्यकता छ ।-आशिष गौतम

प्रकाशित मिति: मङ्लबार, बैशाख १६, २०७७