शनिबार, बैशाख ८, २०८१

नेपालका स्मार्ट कृषिका लागि सहयोग गर्दछौं

नेपालको कृषि क्षेत्रको विकासका लागि कसरी सहयोग गर्न सकिन्छ भन्ने सोचले क्योङ्गपुक नेशनल विश्वविद्यालयका प्राध्यापक Hwaseok Hwang को नेतृत्वको टोलीले एकसाता नेपालको कृषि क्षेत्रको अवलोकन गरे । स्मार्ट कृषिको अभ्यास गरिरहेको तरकारी विकास केन्द्र खुमलटारको पनि अवलोकन गरे । त्यहाँका फार्म प्रमुख अरुण काफ्लले स्मार्ट कृषि नेपालमा आफूले प्रयोग गरिरहेका जानकारी सहित कार्यपत्र नै प्रस्तुत गरे ।
नेपालमा स्मार्ट कृषिका लागि कोरियन प्रविधि भित्र्याउनका लागि पहल गरिरहेका रहेछन् कृषि तथा पशुपन्छी विकास मन्त्रालयका कृषि प्रसार अधिकृत अरुण जिसीले । जिसीले क्योङ्गपुक नेशनल विश्वविद्यालयबाट स्नाकोत्तर तह अध्ययन गरि फर्केको र सो विश्वविद्यालयका उत्कृष्ट विद्यार्थी भएकै कारण उनकै योजनामा विश्वविद्यालयका प्राध्यापकका टोली नेपाल भ्रमणमा आए र फर्के । कोरिया फर्कनु अघि प्राध्यापक ह्वाङ्गसँग वैकुण्ठ भण्डारीले गरेको कुराकानी अंश ।
० कोइका–केएनयु स्नाकोत्तर तहको कार्यक्रमलाई कसरी लिने ?
यो कार्यक्रमका माध्यमबाट नेपालका अरुण जिसी, लेखराज ढकाल र डोल राज पाण्डेले धेरै राम्रो गर्नु भएको छ । उनीहरुले त्यहाँ अध्ययन गरेका कुराहरुलाई नेपालमा प्रयोग ल्याएका छन् । त्यसका अध्ययन गरेर फर्केका व्यक्ति जसले नेपालमा आफूले कोरियामा अध्ययन गरेको कुरालाई प्रयोग गरिरहुन भएको छ । उहाँहरु धन्यवादको पात्र हुनुहुन्छ । यसका लागि नेपाल सरकारले जसरी सहयोग गरिरहेको छ त्यसका लागि म धेरै धेरै खुशी व्यक्त गर्न चाहन्छु । नेपालको कृषि क्षेत्रको विकासका लागि यस्ता कार्यक्रम महत्वपूर्ण छ । त्यसैले पनि यस्ता कार्यक्रमले नेपाल र कोरियावीचको सम्वन्धलाई प्रगाढ बनाउने मात्र होइन । त्यहाँ अध्ययन गरेर फर्केका विद्यार्थीहरुको माध्यमबाट कृषि क्षेत्रको विकास र प्रविधिलाई समेत नेपालमा प्रयोगमा ल्याउन सकिन्छ । जसका कारण कृषि उत्पाकत्व बृद्धि गर्ने मात्र होइन । अहिले जसरी लागत मूल्य बढी छ त्यसको तुलनामा उत्पादन लागत मूल्य घटाउन प्रविधिको माध्यमबाट सहज पनि हुने छ ।

० कोरियाबाट नेपालसम्म आएर तपाईहरुले कार्यशाला सम्पन्न गर्नु भएको छ किन ?
यो कार्यक्रम भनेको कृषिमा अध्ययन गर्नेहरुका लागि एउटा माध्यम पनि हो । अहिलेसम्म कृषि तथा पशुपन्छी विकास मन्त्रालयले समन्वय गरेका कारणले कोइका र क्युङ्गपुक नेशनल विश्वविद्यालयबाट सञ्चालन भएको यो स्नाकोत्तर तहको छात्रबृद्धि कार्यक्रम सफल भएको छ । यसले नेपालको कृषि क्षेत्र विकास गर्नका लागि निकै महत्वपूर्ण हुन्छ भन्ने हामीले सोचेका छौं ।

० तपाईहरुको नेपालका लागि भावी योजना के छ त ?
यसका लागि कोरियामा स्नाकोत्तर सकाएर आएर अरुण जिसीले महत्वपूर्ण छ । यदि उहाँले अध्ययन गरेर आएका कुरालाई व्यवहारमा कार्यान्वयन गर्न सक्नु भयो भने हामीले यस्ता धेरै कार्यक्रमहरु ल्याउने छौैं । विशेष गरी स्मार्ट कृषिका कार्यक्रमका लागि नेपालमा कोइकाले सहयोग गर्ने छ । हुन त अहिले नेपालका खुमलटारमा स्मार्ट कृषिको अभ्यास भएको हामीले देख्यौं । त्यसलाई अझ विस्तृत रुपमा विकास गर्नका लागि हामीले कार्यशाला, तालिम कार्यक्रमहरु राखेर सहयोग गर्न सक्छौं ।

प्रकाशित मिति: आइतवार, फाल्गुन १२, २०७५