आइतवार, अशोज १४, २०८०

डेढ बर्ष पछि पाए  उखु किसानले अनुदान 

नवलपरासी  । कृषि विकास कार्यालय नवलपरासीले उखु किसानहरुलाई अनुदान बितरण सुरु गरेको छ । सरकारले उखु किसानहरुलाई गत बर्षको अनुदान रकम ५ करोड ६२ लाख ५० हजार अनुदान स्वरुप उपलब्ध गराए पछि किसानहरुलाई अनुदान वितरण गरिएको हो ।

आर्थिक बर्ष २०७०\०७१ मा सरकारले उखुको मूल्य प्रतिक्विन्टल ४ सय ६१ रुपैयां निर्धारण गरेको र त्यसमा चिनी मिलले ४ सय ३६ रुपैयां र सरकारले प्रतिक्विन्टल २५ रुपैयां अनुदान दिने निर्णय गरेको थियो । सोही अनुदान रकम करिब डेढ बर्ष पछि अर्थात दुई सिजन उखु उत्पादन सकिए पछि आएको हो । ढिलै भए पनि अनुदान रकम पाएपछि किसानहरु उत्साहित भएका छन् ।

नेपाल सरकारले फरक परेको उखुको मूल्य किसानहरुलाई एक पटकलाई अनुदान स्वरुप उपलब्ध गराउने निर्णय गरेको र सोही रकम आएपछि वितरण गरिएको नवलपरासीका प्रमुख जिल्ला अधिकारी महादेव पन्थले बताए ।

सरकारबाट अनुदान स्वरुप वितरण हुने रकमका लागि अहिले बल्ल अख्तियारी आएकोले ठुलो किसानहरुलाई बैंक मार्फत र साना किसानहरुलाई नगद रकम भुक्तानी गरिएको कृषि बिकास कार्यालय नवलपरासीका प्रमुख तेजनारायण गैरेले बताए ।

सरकारले अनुदान स्वरुप प्रदान गरेको रकम बिचौलिया र दलालको हातमा नपारी सोझै बास्तविक किसाहरुको हातमा पुगोस भन्ने उद्देश्यले बैंक मार्फत किसानलाई रकम बितरण गर्न लागिएको उखु उत्पादक कृषक समिति नवलपरासीका अध्यक्ष उमेश चन्द्र यादवले बताए

प्रकाशित मिति: मङ्लबार, असार १४, २०७३