सोमवार, अशोज १५, २०८०

भुरा उत्पादन घट्यो

लहान, १९ वैशाख । बढ्दो गर्मीसँगै केही समय यता सिरहामा माछाको भुरा उत्पादनमा ह्रास आएको छ । लामो समयदेखि वर्षा नभएको र गर्मीका कारण तापमानसमेत बढेकाले भुरा उत्पादनमा ह्रास आएको हो । मत्स्य विकास केन्द्रका मत्स्य विकास अधिकृत शुभकरण झाका अनुसार जलाशयमा रहेको पानी गर्मीका कारण तातेकाले भुरा उत्पादनमा समस्या हुँदै आएको छ ।
भुरा उत्पादनका लागि चैत र वैशाख महिना उपयुक्त मानिन्छन । यहाँको तापक्रम दैनिक ४० देखि ४२ डिग्रीसम्म पुग्ने गरेको छ । “गर्मी बढेकाले भुरा उत्पादनमा ह्रास आएको हो” उनले भने । चालु आव २०७२÷७३ मा मत्स्य विकास केन्द्रले विभिन्न जातका एक करोड भुरा उत्पादन गर्ने लक्ष्य लिएकामा ९ महिनाको अवधिमा ३० लाख मात्र उत्पादन भएको छ ।
यस्तै चालु आवमा १० लाख फ्राई माछा उत्पादन गर्ने लक्ष्य लिएकामा चार लाख तीन हजार मात्र उत्पादन भएको छ । यस्तै १० लाख फिङ्गर उत्पादन गर्ने लक्ष्य लिएकामा अहिलेसम्म तीन लाख मात्र उत्पादन भएको मत्स्य विकास अधिकृत झाले जानकारी दिए । मत्स्य विकास केन्द्रले करिब दुई बिघा क्षेत्रफलमा रहेका १६ वटा पोखरीमा कमन, बिगहेड, ग्रास, रहु, नैनी, भाकुर र सिलभर जातका माछाका भुरा उत्पादन गरी बिक्री गर्दै आएको छ ।

प्रकाशित मिति: आइतवार, बैशाख १९, २०७३