आइतवार, मंसिर २४, २०८०

माटो परीक्षण गराउन आग्रह

जुम्ला, २० मंसिर । जिल्ला कृषि विकास कार्यालय जुम्लाले जिल्लाका सम्पूर्ण किसानलाई माटो परीक्षण गराउन आग्रह गरेको छ ।
माटोको नमुना सङ्कलन गरी त्यसको उर्वराशक्ति पत्ता लगाउने र त्यसको जानकारी उनीहरूलाई दिन कृषि कार्यालयले सो आग्रह गरेको हो ।
व्यवसायिक किसानको कृषि पेसालाई आत्मनिर्भर तथा निर्यातमुखी उत्पादनमा वृद्धि गराउने हेतुले किसानको माटो परीक्षण गर्न थालिएको निमित्त वरिष्ठ कृषि विकास अधिकृत विष्णुबहादुर महतले जानकारी दिए । उनीहरूले परीक्षणका लागि आधा केजी माटो ल्याउने छन् । यही मङ्सिर १९ देखि २५ गतेसम्म उनीहरूले कृषि कार्यालयमा माटो ल्याउनु पर्नेछ ।
त्यसका लागि किसानले स्याउको खाडल खन्दा एक मिटर गहिरो तीन खण्डको नमुना माटो ल्याउनुपर्नेछ । त्यसैगरी, सिमी कोदो, गहुँ जौ, फापरलगायतका बाली र तरकारी उत्पादन गर्ने जमिनको माटो सतहदेखि ३० सेन्टिमिटर गहिराइको ल्याउने जानकारी गराइएको छ ।

प्रकाशित मिति: आइतवार, मंसिर २०, २०७२